fbpx

29 sierpnia 2022

Podwyżki cen prądu w 2022 roku – czego się spodziewać?

Ceny energii elektrycznej są wysokie – a niestety wszystko wskazuje na to, że będą jeszcze wyższe. Realia są takie, że praktycznie co roku serwowane są nam podwyżki cen prądu, choć jak zaznaczają eksperci rynku energetycznego, rok 2022 ma być pod tym względem historyczny. Czego można spodziewać się po tych zmianach i jak się do nich przygotować? Tego dowiesz się z poniższego wpisu. Zapraszamy do lektury!

Ceny prądu w 2022 – jak wysokie będą podwyżki?

Zaledwie w ciągu roku notowania energii elektrycznej wzrosły o niemal 40%. Tak alarmujących poziomów nie notowano w Polsce jeszcze nigdy – jest to najwyższy wzrost ceny prądu w historii naszego kraju. Co to oznacza dla firm oraz gospodarstw domowych, a więc odbiorców prywatnych? Zgodnie z prognozami ekspertów od rynku energetycznego przekłada się to na rachunki za prąd wyższe nawet o 20%. W praktyce zakup energii może wiązać się z rocznym rachunkiem wyższym o ok. 170 zł brutto.

Dla lepszego zobrazowania sytuacji rozważmy następujący przypadek: przeciętna 3-osobowa rodzina, która w oszczędnej opcji zużywa ok. 1800 kWh energii w skali roku i opłaca miesięczny rachunek za prąd w wysokości mniej więcej 110 zł. Biorąc pod uwagę 20-procentową podwyżkę opłat za energię, kwota ta w skali miesiąca wzrośnie o ok. 20 zł – do 130 zł. Co jednak ważne, ceny energii z każdym kolejnym rokiem mają być coraz wyższe.

Co wpływa na wzrost cen za energię elektryczną?

Na kształtowanie się cen energii elektrycznej ma wpływ szereg różnych podmiotów. Ważne są również poniższe czynniki:

  • Sytuacja rynkowa – to jeden z najważniejszych elementów, mający kluczowy wpływ na ceny energii. Dochodzi tu kwestia sposobu produkcji energii, bazująca w naszym kraju na wykorzystaniu paliw stałych, przede wszystkim węgla. Jego wycena w znacznym stopniu określa też ceny samego prądu. Mowa tu m.in. o kosztach związanych z wydobyciem węgla, utrzymaniem licznych kopalni, opłaceniem pracowników czy późniejszym transportem tego surowca.
  • Kwestie ekologiczne – w przypadku węgla nie można zapominać o jego niekorzystnym wpływie na środowisko naturalne. Szereg opłat ekologicznych forsowanych przez Unię Europejską, na czele ze zwiększonymi stawkami za emisję CO2, ma bezpośrednie przełożenie na cenę węgla, a więc i prądu.
  • Polityka wewnętrzna – krajowa polityka i podejmowane przez rząd decyzję także mają olbrzymi wpływ na zmieniające się ceny prądu. Niestety, zapowiadane się kolejne podwyżki cen za energię w ciągu kilku następnych lat.

Trzech największych dostawców energii w Polsce składa wnioski o wzrost taryf

W odpowiedzi na szybko rosnące ceny giełdowe za energię, 3 z 4 największych sprzedawców prądu w Polsce – Energa, Tauron oraz Enea – złożyło do URE (Urzędu Regulacji Energetyki) wnioski o wzrost taryf sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Jest to dość zaskakująca decyzja, biorąc pod uwagę, jak czasochłonny jest proces taryfowania. Fakt, że wnioski pojawiły się już teraz (w połowie roku, a nie tak jak zwykle pod koniec), pokazuje, jak wyjątkowa i trudna jest obecnie sytuacja na rynku.

Wzrosty cen energii na giełdzie nie tylko się utrzymują, ale wręcz przyspieszają, co oznacza większe rachunki za prąd w niedalekiej przyszłości. Po chwilowych spadkach na początku 2022 roku znowu doświadczamy wzrostu – w czerwcu giełdowa cena energii wynosiła 885 zł za MWh. Dla przykładu, w kwietniu roku 2020 cena oscylowała w granicach 150 zł za MWh. Różnica jest więc diametralna i odczuwalna dla kieszeni odbiorców.

Nie tylko w Polsce rosną ceny prądu

Problem galopującego wzrostu cen prądu na rynkach hurtowych oraz zwiększających się cen dla odbiorców końcowych dotyka obecnie praktycznie całą Europę. Jest to pokłosie popandemicznej odbudowy gospodarek i związanym z nią zapotrzebowaniem na surowce energetyczne. Do tego dochodzi wojna w Ukrainie, która miała duży wpływ m.in. na zwiększenie ceny uprawnień do emisji CO2, a także cen samych surowców.

Jakie masz możliwości, gdy Twój dostawca energii podniesie ceny za prąd?

Niezależnie od tego, czy Twój dostawca podnosi ceny za energię elektryczną i jak duży jest to wzrost, zawsze warto na spokojnie przeanalizować swoje rachunki. Taka analiza pozwoli Ci dojść do odpowiednich wniosków i być może wskaże Ci drogę do bardziej racjonalnego wykorzystywania energii, a w konsekwencji do nieco większych oszczędności. Pomyśl także o odnawialnych źródłach energii, przede wszystkim o zastosowaniu fotowoltaiki w swoim gospodarstwie domowych. To tanie i ekologiczne źródło energii, które pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy w perspektywie kolejnych lat – które niestety malują się w czarnych barwach pod kątem wysokości opłat za elektryczność.

Podsumowanie

Trudne warunki panujące na rynku energetycznym sprawiają, że ceny prądu bez przerwy rosną, a koszty niestety przerzucane są na odbiorców końcowych. Inwestycje w fotowoltaikę jest w tej sytuacji logicznym rozwiązaniem, bo pozwala mocno zaoszczędzić na rachunkach za energię, a w niektórych przypadkach zmniejszyć je do zera. Już teraz skontaktuj się ze specjalistami z 4OZE i dowiedz się, jak możesz skorzystać z potęgi odnawialnych źródeł energii!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

gdzie świadczymy usługi?

Lokalizacje

darkblue-line