fbpx

10 października 2022

Dlaczego warto zainwestować w magazyn energii do fotowoltaiki?

Czytając o fotowoltaice, często można natknąć się na pojęcie magazynów energii do instalacji fotowoltaicznych. To rodzaj specjalnych akumulatorów, które umożliwiają przechowywanie i wykorzystywanie wyprodukowanej energii. Jak działają magazyny energii? Czy warto je kupić, a jeśli tak – to dlaczego? Odpowiedzi na te pytania czekają na Ciebie w poniższym tekście. Czytaj dalej!

Magazyn energii do fotowoltaiki – co to jest i jak działa?

Magazyny energii, zwane inaczej akumulatorami do fotowoltaiki, to zgodnie z definicją urządzenie lub zespół urządzeń, których głównym zadaniem jest przechowywanie energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. Jako że wytwarzanie energii elektrycznej następuje za dnia, po zachodzie słońca możesz wykorzystać zmagazynowany w ten sposób prąd, gdyż system fotowoltaiczny (co oczywiste) nie jest wówczas aktywny i go nie produkuje. Co ważne, schemat ten dotyczy nie tylko godzin nocnych, ale także sytuacji, gdy instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie generować wystarczającej ilości energii – czyli np. w pochmurne dni.

Dwoma najważniejszymi parametrami opisującymi każdy magazyn energii są pojemność oraz moc. To one wskazują, z jakiej klasy urządzeniem masz do czynienia (i z jak wydajnym). Pojemność informuje nas, ile kWh (kilowatogodzin) mieści się w danym akumulatorze. Z kolei moc w kW opisuje, z jaką mocą można ładować akumulator, a także go rozładowywać.

Magazyny energii do fotowoltaiki działają na podobnej zasadzie, jak akumulatory samochodowe – tzn. bazują na odwracalnych procesach chemicznych zachodzących w ogniwach. Energia elektryczna, która wytwarzana jest przez instalację fotowoltaiczną, jest przekazywana do magazynu (akumulatora) i przechowywana jako substancja chemiczna. W przypadku, gdy pojawia się konieczność skorzystania z nadmiaru energii, jest ona z powrotem przekształcana i oddawana jako energia elektryczna, którą możesz wykorzystać w swoim domu.

Jakie są rodzaje magazynów energii?

Wyróżniamy 4 główne rodzaje akumulatorów:

  • Akumulatory litowo-jonowe – typu LFP, LTO, NMC lub NCA. To zdecydowanie najbardziej popularna opcja. Cechują się dużą sprawnością (na poziomie ok. 90%) i możliwością rozładowania praktycznie do zera, a w przypadku akumulatorów LFP także wysokim poziomem bezpieczeństwa. Z tego powodu są często polecane jako uzupełnienie instalacji fotowoltaicznych.
  • Akumulatory kwasowo-ołowiowe – typu MF, AGM lub żelowe. To rozwiązanie stare i sprawdzone. Stosowane są często w niewielkich systemach off-grid, np. w domkach letniskowych, gdzie można zostawić je na zimę bez obaw o uszkodzenie. Odporność na zimno to duża zaleta akumulatorów kwasowo-ołowiowych, jednak warto mieć na uwadze, że technologia ta ma także kilka wad. Zaliczają się do nich m.in. niska sprawność czy brak możliwości rozładowania urządzenia do poziomu poniżej 50% naładowania.
  • Akumulatory przepływowe – ze względu na spore wymiary stosowane są powszechnie w instalacjach przemysłowych. Są stosunkowo tanie i ekologiczne, a przy tym ulegają wolniejszej degradacji.
  • Wodorowe magazyny energii – to pieśń przyszłości, technologia, która nie jest jeszcze wykorzystywana na szeroką skalę. Doskonała żywotność, dorównująca panelom fotowoltaicznym oraz przyjazność dla środowiska naturalnego to najważniejsze zalety akumulatorów wodorowych. Póki co jest to rozwiązanie drogie, ale eksperci są zgodni, że już wkrótce technologia ta się upowszechni, a ceny znacząco spadną.

Fotowoltaika opłaca się bardziej z magazynem energii – czy to prawda?

Owszem – warto zainwestować w akumulatory do fotowoltaiki. Kryje się za nimi szereg korzyści, które z pewnością odczujesz na własnej skórze. Odczuje to także Twój portfel. Dlaczego więc warto z nich korzystać?

Magazyn energii zwiększa autokonsumpcję. Autokonsumpcja to po prostu samodzielne wykorzystanie prądu, który został wyprodukowany przez Twoją instalację fotowoltaiczną. Jak już wiesz, zestaw złożony z paneli i inwertera nie ma możliwości przechowywania nadmiaru energii – do tego służy właśnie akumulator, który pomaga w lepszym zarządzaniu wytworzoną energią. W ten sposób eliminowana jest konieczność przesyłania nadprodukcji do sieci elektroenergetycznej. Pomyśl więc o magazynie energii jak o dużym powerbanku, z którego możesz korzystać w swoim domu, gdy energia słoneczna nie zasila Twoich gniazdek.

Akumulator do instalacji fotowoltaicznych = większa oszczędność. Nadwyżka kilowatogodzin nie przepada i możesz z niej swobodnie korzystać, co oznacza mniejsze rachunki za prąd. Nie jesteś zmuszony do pobierania energii elektrycznej z sieci w przypadku jej niedoboru np. nocą lub w pochmurny dzień. Bez problemu pozyskasz ją ze swoich zasobów – oczywiście zupełnie za darmo.

Magazyn energii to większa niezależność energetyczna. Jeśli w Twojej okolicy zdarzają się częste przerwy w dostawie prądu lub po prostu obawiasz się o ich występowanie w związku z niepewną sytuacją na rynku, idealnym rozwiązaniem będzie akumulator do fotowoltaiki z falownikiem hybrydowym. W przypadku niespodziewanej awarii zestaw przełączy się w tryb off-grid, dzięki czemu będziesz mógł pobierać zmagazynowaną wcześniej energię elektryczną. Takie rozwiązanie zapewnia olbrzymi komfort psychiczny.

Inwestując w magazyn energii do fotowoltaiki, możesz liczyć na dofinansowanie. Warto wiedzieć, że na zakup akumulatorów o pojemności od 2 kWh przysługuje wsparcie finansowe w ramach rządowego programu Mój Prąd 4.0. Może ono wynieść nawet 7 500 zł (do 50% kosztów zakupu i montażu). Dodając do tego dofinansowanie z tytułu zakupu nowej instalacji fotowoltaicznej i opcjonalnego systemu zarządzania energią HEMS/EMS, możesz liczyć na dodatkowe 15 500 zł. Wsparcie od rządu uzyskasz nawet wtedy, gdy korzystałeś z jednego z wcześniejszych programów dofinansowania (po spełnieniu określonych warunków).

Podsumowanie

Mimo że magazyn energii nie jest niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznych, zdecydowanie warto rozważyć jego zakup. Odpowiednio dobrany akumulator do fotowoltaiki pozwoli Ci zwiększyć autokonsumpcję oraz pomoże Ci uniezależnić się od dostaw prądu z sieci elektroenergetycznej. Lista zalet jest jednak znacznie dłuższa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

gdzie świadczymy usługi?

Lokalizacje

darkblue-line