fbpx

5 września 2022

Czyste Powietrze vs. Mój Prąd. Z którego dofinansowania warto skorzystać?

Mój Prąd i Czyste Powietrze to obecnie 2 najchętniej wybierane programy dofinansowania fotowoltaiki. Skupiają się one na wsparciu właścicieli nowych instalacji przydomowych. Który z tych programów będzie lepszym wyborem w Twoim przypadku? Aby się tego dowiedzieć, trzeba przyjrzeć się szczegółowo warunkom każdego z nich. Jakie dofinansowanie fotowoltaiki jest polecane? Czy możesz skorzystać z obu naraz? Zapraszamy do lektury!

Rządowe programy dofinansowania fotowoltaiki

Fotowoltaika rozwija się w naszym kraju w niesamowitym tempie i raczej nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się w najbliższym czasie zmienić. Nawet zapowiadane od zeszłego roku i wprowadzone w kwietniu 2022 zmiany w systemach rozliczeń (przejście z modelu net-meteringna net-billing) nie były w stanie znacząco wyhamować tempa wzrostu tej gałęzi przemysłu.

Za popularnością OZE i instalacji fotowoltaicznych stoją w dużej mierze obowiązujące programy dofinansowania od rządu, które pozwalają zauważalnie skrócić czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę – obniżając koszt instalacji i tym samym zwiększając opłacalność takiego przedsięwzięcia. Programy te są różne i nie wszystkie cieszą się taką samą popularnością. Do tych najbardziej rozchwytywanych zaliczają się dwa: Czyste Powietrze oraz Mój Prąd. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Program Czyste Powietrze co warto o nim wiedzieć?

Głównym celem programu Czyste Powietrze jest pomoc polskim rodzinom w wymianie źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne, a także podejmowanie szeregu działań, które w domyśle mają poprawić jakość powietrza w naszym kraju. W przypadku tego programu istotna jest efektywność energetyczna oraz redukcja zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przez gospodarstwa domowe. Osoby korzystające z programu Czyste Powietrze mogą liczyć na podstawowy lub podwyższony poziom finansowania, w zależności od rodzaju planowanej inwestycji.

Główne założenia programu dofinansowania Czyste Powietrze opierają się przede wszystkim na modernizacji ogrzewania – wymianie przestarzałych sprzętów grzewczych na urządzenia nowocześniejsze i bardziej ekologiczne. Środki pieniężne pozyskane w ramach finansowania powinny być przeznaczone na:

  • montaż wentylacji z odzyskiem ciepła.
  • termomodernizację budynku – montaż energooszczędnych drzwi i okien.
  • montaż kotła elektrycznego, pompy ciepła lub przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.
  • montaż instalacji fotowoltaicznych o mocy między 2 a 10 kWp.

Co ważne, w przypadku zakupienia przydomowej mikroinstalacji fotowoltaicznej właścicielom przysługuje dotacja w wysokości maksymalnie 3 tys. zł – kwota ta nie może jednak przekraczać 50% poniesionych kosztów. Samo finansowanie może zaś przybierać różne formy. Pieniądze można otrzymać w ramach bezzwrotnej kaucji bądź w charakterze częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego.

Założenia programu Mój Prąd

Rządowy program dofinansowania Mój Prąd skupia się na wsparciu rozwoju fotowoltaiki w Polsce i zachęcaniu nowych osób do inwestycji w przydomowe instalacje solarne. Warunkiem otrzymania dotacji jest montaż i regularne użytkowanie instalacji PV o mocy od 2 do 10 kWp. Nowi prosumenci mogą liczyć na wsparcie w wysokości maksymalnie 3 tys. zł (kwota nieopodatkowana i bezzwrotna), jednak nie większe, niż 50% kosztów przeznaczonych na zakup i montaż paneli. Duże znaczenie ma w tym przypadku cena i wielkość samej instalacji. Szacunkowej wyceny możesz dokonać przy pomocy jednego z wielu dostępnych w internecie kalkulatorów fotowoltaicznych.

Mój Prąd 4.0 – nowa edycja popularnego programu

Program Mój Prąd w swojej czwartej odsłonie to kolejny etap na drodze ku bezpiecznemu wytwarzaniu energii rozproszonej, a także inteligentnemu zarządzaniu, przechowywaniu i wykorzystywaniu wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej. Dzięki nowej edycji jednego z najpopularniejszych programów dofinansowania fotowoltaiki możliwe jest też magazynowanie ciepła, chłodu i prądu wytworzonych bezpośrednio w gospodarstwie domowym – bez konieczności przesyłania ich do sieci elektroenergetycznej.

Nie bez znaczenia pozostają kwestie związane z szeroko pojętą elektromobilnością i jej rozwojem w Polsce. Program Mój Prąd 4.0 pozwala na otrzymanie dotacji na zakup i montaż punktów ładowania samochodów elektrycznych, a także na zakup samego pojazdu. Wsparcie finansowe od rządu można też uzyskać w przypadku pozyskania takich elementów, jak magazyny energii elektrycznej, magazyny chłodu i ciepła czy systemy zarządzania energią w przypadku domów smart (inteligentne domy).

Co mają ze sobą wspólnego oba programy dofinansowania fotowoltaiki?

Oba omawiane programy są do siebie pod wieloma względami zbliżone. Poniżej znajdziesz najważniejsze podobieństwa:

  • realizacja w ramach Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
  • możliwość złożenia wniosków zarówno stacjonarnie w urzędzie, jak i przez internet,
  • oba programy skierowane są do osób prywatnych, nie do przedsiębiorców,
  • dotacja przyznawana jest “od dołu”, a więc po dokonaniu inwestycji i potwierdzeniu poniesionych kosztów za pomocą faktur.

Podsumowanie

Już na etapie planowania instalacji fotowoltaicznych warto wziąć pod uwagę możliwości, oferowane przez różne programy dofinansowania. Opcjami, które cieszą się zdecydowanie największą popularnością, są programy Mój Prąd oraz Czyste Powietrze.

Dotacja Mój Prąd będzie lepszym wyborem, jeśli posiadasz ogrzewanie ekologiczne. Szansa na otrzymanie kwoty większej niż 3 tys. zł w kolejnej edycji programu jest bardzo duża, dzięki czemu zwrot z inwestycji w fotowoltaikę może być znacznie szybszy. W przypadku osób, które już wcześniej planowały modernizację kotłowni i montaż paneli fotowoltaicznych, polecanym rozwiązaniem będzie program Czyste Powietrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

gdzie świadczymy usługi?

Lokalizacje

darkblue-line