fbpx

26 września 2022

System zasilania rezerwowego UPS – co warto o nim wiedzieć?

Przerwy w dostawie prądu nigdy nie są przyjemnym doświadczeniem – to oczywiste. Już nawet kilkuminutowy brak zasilania może nieść ze sobą poważne konsekwencje, związane np. z ryzykiem utraty niezapisanych danych na komputerze. Co jednak w sytuacji, gdy prądu zabraknie na kilka godzin, a Twój dom wykorzystuje ogrzewane zasilane właśnie energią z sieci? Czy w tej sytuacji jesteś bezbronny i jedyne, co możesz zrobić, to cierpliwie czekać na rozwiązanie problemu?

Otóż wcale nie musi tak być – idealnym rozwiązaniem na takie nieprzewidziane sytuacje jest zasilacz UPS, czyli system zasilania rezerwowego. Dowiedz się, czym dokładnie jest takie urządzenie, jak działa i kiedy dokładnie może Ci się przydać.

Czym jest system zasilania rezerwowego UPS?

Awaryjny zasilacz UPS (z ang. Uninterruptible Power Supply) to specjalne urządzenie wyposażone w akumulator, który odpowiada za dostarczanie energii elektrycznej do podłączonych do niego przyrządów i akcesoriów. Oczywiście na co dzień elementy te korzystają z energii z sieci – system zasilania UPS aktywuje się w sytuacji, gdy dochodzi do przepięcia lub zupełnego odcięcia prądu, co uniemożliwia ich normalną pracę.

To jednak dopiero jedno zastosowanie zasilacza UPS. Kolejnym, równie ważnym zadaniem jest ochrona podłączonych do niego urządzeń przed skutkami nagłych skoków napięcia, a także innych incydentów związanych z nieprawidłową pracą sieci energetycznej. Warto pamiętać, że różne rodzaje zakłóceń mogą prowadzić nawet do uszkodzenia poszczególnych sprzętów domowych, a w najlepszym wypadku skutkować poważnymi problemami z ich działaniem.

Zasilacze awaryjne UPS do niedawna kojarzone były głównie z zabezpieczeniem komputerów stacjonarnych w naszym domach. Obecnie jednak są wykorzystywane na znacznie szerszą skalę (i w szerszym zastosowaniu) – coraz częściej można je spotkać na wyposażeniu domów prywatnych. To powszechnie wybierane rozwiązanie także w szkołach, biurach, szpitalach czy zakładach produkcyjnych.

Rodzaje zasilaczy UPS

Wszystkie awaryjne zasilacze UPS składają się z tych samych podzespołów – akumulatora, prostownika, inwertera i jednostki sterującej. Mimo tego, że ich działanie opiera się na bardzo podobnej zasadzie, urządzenia te dzielą się 3 główne rodzaje.

Typ I – awaryjne zasilacze UPS offline. Znane także jako systemy UPS z bierną rezerwą. To najtańsze i najbardziej podstawowe zasilacze, które skutecznie chronią przed utratą zasilania. Jest to możliwe dzięki działaniu jednostki sterującej, która stale monitoruje napięcie w sieci elektroenergetycznej – w przypadku wykrycia przerwy w dostawie prądu system aktywuje się w przeciągu kilkunastu milisekund, po czym następuje przejście na zasilanie akumulatorowe.

Zalety

  • cicha praca,
  • niska cena,
  • niskie straty energii i koszty eksploatacji (akumulator pozostaje w trybie uśpionym do momentu wykrycia braku zasilania z sieci).

Wady

  • dość duże opóźnienie w aktywowaniu zasilania awaryjnego,
  • brak ochrony przed zakłóceniami pracy w sieci.

Typ II – awaryjne zasilacze UPS online. Zwane również zasilaczami z podwójną konwersją. Ten rodzaj zasilaczy znajduje się w trybie stałego “czuwania”. Urządzenia gotowe są do przejęcia zasilania, co w dużym skrócie oznacza, że przechodzi ono bez przerwy przez cały układ. Co więcej, zasilacze te wyposażone są w szynę obejściową, która chroni na wypadek usterki któregoś z podzespołów UPS-a.

Zalety

  • pracuje bez przerwy w trybie “czuwania”,
  • gwarantuje doskonałą ochronę przed zakłóceniami pracy w sieci.

Wady

  • są dość drogie,
  • ich praca charakteryzuje się dość dużym hałasem,

Typ III – zasilacze awaryjne UPS line-interactive. To swego rodzaju kompromis między systemami zasilania rezerwowego offline i online. Choć pod względem konstrukcji bazują na tańszych rozwiązaniach, wykorzystują przetworniki napięcia, które są stale podłączone i zapewniają optymalną stabilizację. Zasilacze UPS line-interactive świetnie odnajdują się w sytuacjach krótkich przepięć, zwarć i innych rodzajów zakłóceń – często są w stanie same zażegnać problem bez przełączania na zasilanie akumulatorowe. Działają przy tym stosunkowo cicho, są tanie, a ich eksploatacja nie wiąże się z wysokimi stratami energii.

Zalety

  • łączą zalety zasilaczy offline i online i stanowią dobry kompromis między jakością a ceną.

Wady

  • nie są tak wydajne, jak zasilacze online.

Jakie urządzenia warto podłączyć do zasilacza UPS?

Systemy zasilania rezerwowego wykorzystywane w domach są domyślne przystosowane do awaryjnego zasilania urządzeń, które służą do ogrzewania budynku – i które do działania wymagają energii elektrycznej. Są to pompy ciepła powietrzne i gruntowe oraz kotły i piece na różnego rodzaju paliwa. W przypadku tych drugich prąd potrzebny jest do sterowania i kontroli parametrów ich pracy.

Przerwy w dostawie prądu wiążą się tu z ryzykiem wychłodzenia się budynku, co jest szczególnie dokuczliwe w okresie jesienno-zimowym. Dzięki pracy wydajnego systemu UPS możliwe jest podtrzymanie pracy ogrzewania na zasilaniu akumulatorowym nawet przez kilka godzin. Tyle czasu jest zwykle w zupełności wystarczające, by przywrócić zasilanie z sieci.

Oczywiście zastosowanie awaryjnych zasilaczy UPS nie ogranicza się wyłącznie do urządzeń grzewczych. Z powodzeniem można je wykorzystać także do zasilenia np. komputerów stacjonarnych, a nawet całej profesjonalnej serwerowni.

Wybierz odpowiedni system zasilania rezerwowego do swojego domu

Przy wyborze zasilacza rezerwowego UPS do kotła grzewczego lub pompy ciepła, zwróć szczególną uwagę na poniższe aspekty:

  • zestaw zabezpieczeń – m.in. kontrola prądu jonizacji, kontrola napięcia czy ochrona przeciwprzepięciowa,
  • moc – dopasowana do mocy urządzenia, do którego ma być podłączony zasilacz,
  • kształt napięcia wyjściowego – wymagany jest sinusoidalny przepływ napięcia, dzięki któremu możliwa jest stabilna praca systemu grzewczego,
  • czas przełączenia na zasilanie rezerwowe – oczywiście im ten czas jest krótszy, tym lepiej,
  • czas zasilania urządzenia – zależny od pojemności baterii (od kilkunastu minut do nawet kilku/kilkunastu godzin),
  • funkcja zimnego startu – umożliwia uruchomienie zasilacza, nawet gdy brakuje dostępu do sieci,
  • możliwość wymiany akumulatora i podłączenia zewnętrznych baterii – dzięki tym opcjom możliwe jest wydłużenie żywotności całego systemu i jego bardziej efektywna eksploatacja.

Podsumowanie

System zasilania rezerwowego UPS nie jest obowiązkowym zakupem, ale zdecydowanie warto go rozważyć, by zapewnić sobie komfort psychiczny na wypadek problemów dostawami prądu. Koszt takiego urządzenia może się wahać od kilkuset złotych za najbardziej podstawowe zasilacze do nawet kilku tysięcy za modele najbardziej zaawansowane. Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań konkretnego użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

gdzie świadczymy usługi?

Lokalizacje

darkblue-line