fbpx

12 września 2022

Panele słoneczne na gruncie czy na dachu – co wybrać i dlaczego?

Jedno z najczęściej pojawiających się pytań w kontekście instalacji fotowoltaicznych dotyczy miejsca ich montażu. Osoby, które dopiero zastanawiają się nad inwestycją w fotowoltaikę, mogą się poczuć w tej kwestii nieco zdezorientowane. Gdzie zamontować panele słoneczne, by ich działanie było jak najbardziej wydajne? Lepszym rozwiązaniem będzie dach, czy może grunt? A może nie ma żadnej różnicy? Sprawdź poniższy tekst i przekonaj się, co warto wiedzieć na ten temat.

Gdzie zamontować fotowoltaikę – najważniejsze kryteria, o których należy pamiętać

Standardowe instalacje fotowoltaiczne montowane są w dwóch lokalizacjach – na dachu budynku lub w obrębie posiadanej działki, na gruncie. Wybór konkretnego miejsca musi być poprzedzony drobiazgową analizą, która odpowie na pytanie, gdzie panele słoneczne sprawdzą się lepiej. Nie jest to prosty wybór, bo do pytania o miejsce montażu dochodzą rozważania na temat m.in. pobocznych inwestycji w przypadku paneli PV na gruncie czy wątpliwości co do dodatkowych kosztów generowanych przez fotowoltaikę na dachu. Jak do tego podejść?

Zacząć należy od najbardziej istotnych kryteriów, które trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru miejsca montażu paneli słonecznych. Są to następujące kwestie:

Poziom nasłonecznienia i zacienienia terenu. To oczywiste, że do efektywnej pracy paneli solarnych wymagane są promienie słoneczne. Jakiekolwiek przeszkody czy bariery, pokroju wysokich drzew o rozłożystych koronach czy budynków w pobliskim sąsiedztwie mogą rzucać cień na Twoją działkę. Najlepszym wyborem jest więc miejsce o największym nasłonecznieniu, przy czym należy pamiętać, że panele nigdy nie powinny być skierowane na północ, tylko na południe (czasami z odchyleniem na wschód lub zachód).

Charakterystyka działki i dachu. Jeśli dysponujesz niewielką działką, fotowoltaika na gruncie nie będzie zbyt dobrym pomysłem, gdyż cała instalacja będzie zajmować dużo przestrzeni (do modułów, które same w sobie są spore, należy doliczyć przystosowane do nich stelaże). W tej sytuacji polecanym rozwiązaniem jest montaż paneli słonecznych na dachu. Ich działanie będzie tak samo wydajne zarówno w przypadku dachów płaskich, skośnych kopertowych, jak i w pozostałych konfiguracjach.

A może masz działkę o dużej powierzchni z niezagospodarowanymi gruntami i pustym terenem? To idealna lokalizacja dla instalacji fotowoltaicznej, składającej się nawet z kilkunastu modułów. Pamiętaj jednak, że w kontekście montażu fotowoltaiki na gruncie lub na dachu niezmiernie ważny jest odpowiedni kąt nachylenia paneli.

Kwestie praktyczne, finansowe i techniczne. Fotowoltaika dla firm i osób prywatnych zawsze musi spełniać określone standardy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do miejsca montażu paneli PV musisz więc wziąć pod uwagę wszystkie kwestie prawne i techniczne, choćby to, czy wymagane jest jakiekolwiek pozwolenie na taką inwestycję na gruncie. Możesz skontaktować się w tej sprawie ze specjalistami z 4oze.pl – chętnie rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.

Wygląd i estetyka. Osoby, które planują zakup instalacji fotowoltaicznej, często zastanawiają się, w jakim miejscu będzie się ona lepiej prezentować. Choć jest to raczej kwestia poboczna (najważniejszą pozostaje rzecz jasna wydajna praca systemu), nie należy jej lekceważyć. Faktem jest, że choć moduły są takie same, miejsce ich montażu w dużym stopniu wpływa na estetykę budynku czy działki.

Co ważne, dzisiejsze rozwiązania są o wiele bardziej “przyjazne” dla klientów, którzy dużą wagę przywiązują do aspektów wizualnych. Stosunkowo łatwo można też znaleźć dodatkowe elementy do instalacji fotowoltaicznych, które dopasują się do wykończenia budynku i obszaru wokół niego.

Panele fotowoltaiczne na dachu 

To bardzo popularny i bezpieczny wybór wśród nowych klientów, który pozwala zaoszczędzić cenne miejsce wokół budynku. Montaż paneli możliwy jest zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych. Najważniejszym parametrem jest wspomniany już kąt nachylenia i orientacja względem słońca. Umieszczenie modułów na dachu jest rekomendowanym rozwiązaniem, jeśli pozwalają Ci na to warunki.

Fotowoltaika na dachu – zalety

  • ochrona przed aktami wandalizmu i przed kradzieżą,
  • duża oszczędność miejsca na działce,
  • bardzo dobra ekspozycja na słońce,
  • atrakcyjna estetyka, która wkomponowuje się w wykończenie dachu.

Panele solarne na dachu – wady

  • utrudniona konserwacja instalacji,
  • konieczność zdemontowania paneli w przypadku modernizacji dachu.

Fotowoltaika na gruncie

Montaż paneli solarnych na gruncie świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które dysponują dużą, niewykorzystaną przestrzenią na działce – szczególnie gdy nie mają konkretnych planów na jej zagospodarowanie w inny sposób. Fotowoltaika to opłacalna inwestycja, które niesie ze sobą realne korzyści i oszczędności, więc w tym przypadku jest to idealne rozwiązanie.

Poza tym panele ustawione na gruncie zapewniają łatwy dostęp konserwatorom i serwisantom. Równie ważna jest kwestia optymalnej wentylacji modułów, która jest wskazana zwłaszcza w trakcie letnich upałów.

Panele słoneczne na gruncie – zalety

  • możliwość dowolnego rozmieszczenia paneli,
  • łatwy dostęp w przypadku prac serwisowych czy konserwacyjnych,
  • lepsze chłodzenie,
  • brak konieczności ingerowania w poszycie dachu,
  • optymalne wykorzystanie niezagospodarowanych terenów na działce.

Fotowoltaika na gruncie – wady

  • więcej pracy i materiałów niezbędnych do montażu, a więc i większe koszty instalacji,
  • zajęcie gruntów.

Pogoda a bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej

Nowoczesne panele fotowoltaiczne, obojętnie czy montowane są na gruncie, czy na dachu, są bezpieczne – i to bez względu na warunki pogodowe typowe dla każdej pory roku. Śnieg, porywisty wiatr, intensywne opady deszczu czy gradu nie powinny stanowić żadnego zagrożenia dla fotowoltaiki. Optymalną aurą jest bezchmurne niebo i słoneczna pogoda, jednak bez nadmiernych upałów, które zmniejszają efektywność urządzeń solarnych.

Podsumowanie

Odpowiadając sobie na pytanie “panele słoneczne na gruncie czy na dachu”, należy uwzględnić szereg wymienionych wyżej kryteriów, a także osobiste preferencje i warunki, jakimi dysponujesz. Jeśli masz możliwość instalacji fotowoltaiki na dachu, warto pamiętać, że jest to najczęściej polecane rozwiązanie. Z kolei w przypadku dużych działek o pustych terenach, lepszym pomysłem może być montaż paneli na gruncie i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Niezależnie co wybierzesz, podejmiesz dobrą decyzję – fotowoltaika to nowoczesne i ekologiczne źródło energii, które pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy i żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

gdzie świadczymy usługi?

Lokalizacje

darkblue-line