Nowości i ciekawostki z Odnawialnych Źródeł Energii

 

Jak zarabiać na fotowoltaice ?

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię elektryczną z promieniowania słonecznego, a prawidłowe jej dobranie i skonfigurowanie pozwala na sprzedaż i osiąganie indywidualnych korzyści.

W praktyce spotykamy się z dwoma typami instalacji fotowoltaicznych: komercyjnymi i instalacjami budowanymi na własne potrzeby.

Te pierwsze to najczęściej duże farmy fotowoltaiczne o mocach od 500kW do 2 lub więcej MW i ten rodzaj instalacji omówimy oddzielnie. Sposób i metody rozliczeń są inne niż dla instalacji indywidualnych i opiera się o system aukcyjny, na którym kontraktujemy i sprzedajemy produkowaną energię.

Najpopularniejszymi rodzajami instalacji fotowoltaicznych są elektrownie dopasowane do potrzeb odbiorcy, najczęściej o mocach do 40kW.

Takie systemy fotowoltaiczne buduje się wymiarując uzyski do wielkości własnego zużycia energii elektrycznej.

Warto tutaj zauważyć, że energię elektryczną:

 • kupujemy (energia + przesył) po ok. 0,6 PLN/kWh

 • sprzedajemy (energia) po ok. 0,18PLN/kWh

Na podstawie porównania, tylko i wyłącznie, powyższych wartości wiele osób twierdzi, że to się nie opłaca!

Zrozumienie technologii i sposobu rozliczania powoduje, że zmieniają zdanie i coraz częściej skłaniają się do wykonania instalacji fotowoltaicznej na swoim budynku.

 

Produkując prąd korzyści osiągamy w dwóch sytuacjach:

1. Autokonsumpcja

Z autokonsumpcją mamy do czynienia w sytuacji, gdy zużywamy na bieżąco prąd, który produkuje nasza instalacja. W tej sytuacji, każda wyprodukowana kWh jest warta 0,6PLN, ponieważ nie musimy jej już kupić od operatora. Cała trudność polega na tym, że system fotowoltaiczny produkuje prąd w dzień, a my zużywamy energię całą dobę. Dodatkowo w okresach największej produkcji, często nie jesteśmy obecni w domu i nie konsumujemy produkowanej energii. W praktyce autokonsumpcja zawiera się w granicach 10-70% produkcji.

Największą autokonsumpcję uzyskujemy stosując tzw. banki energii (akumulatory), ale pamiętajmy, że ze względu na straty własne urządzeń nigdy autokonsumpcja nie przekroczy 90% produkcji.

Na dzień dzisiejszy tylko to narzędzie (oprócz dużych instalacji komercyjnych) pozostaje do dyspozycji dla przedsiębiorców, jako sposób na redukowanie opłat za energię elektryczną.

Tylko doświadczony projektant i instalator potrafi tak dobrać i zainstalować komponenty, aby autokonsumpcja była możliwie największa.

Zły projekt może pozbawić właściciela wymiernych korzyści z instalacji.

 

2. System opustów

Dzięki ustawie o OZE z dnia 22.06.2016 roku powstało narzędzie do rozliczeń produkowanej energii nazwane systemem opustów. Jest to drugie narzędzie, które generuje korzyści dla odbiorcy końcowego.

System opustów dotyczy jednak: osób indywidualnych, organizacji pożytku publicznego, spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot i miejsc kultu religijnego.

Ustawa umożliwia:

 • dla instalacji o mocy do 10kW – odebranie 8kWh, za każde wyprodukowane i wysłane do sieci 10kWh tzw. współczynnik 1 / 0.8;

 • dla instalacji o mocy od 10 do 40kW – odebranie 7kWh,za każde wyprodukowane i wysłane do sieci 10kWh, tzw. współczynnik 1 / 0.7

Jeśli wyprodukujemy i wyślemy 10kWh energii to możemy "odebrać" 8 lub 7kWh, w momencie kiedy nasze zużycie jest większe od produkcji (np. w okresie zimowym). To rozwiązanie powoduje, że sieć dostawcy energii staje się praktycznie "bankiem energii", którą produkujemy i wysyłamy do sieci.

Od strony praktycznej - nadprodukcja energii z okresu letniego obniża nam rachunki za energię elektryczną (cały rok), płacimy wówczas tylko stałe opłaty abonamentowe, które wynoszą średnio kilkanaście złotych miesięcznie.

 • W tym przypadku każda kWh jest liczona w dwie strony jednakowo jako - energia i przesył.
 • Wysłane kWh są ważne 1 rok i można je rozliczyć/odebrać w tym okresie.

Prawidłowo dobrana instalacja powinna generować o ok. 10-20% więcej energii w stosunku do rocznego zużycia obiektu.

Przewymiarowanie instalacji powyżej 120% rocznej konsumpcji powoduje, że energia jest bezpowrotnie tracona, a poniesione koszty instalacji są nieuzasadnione.

 

Typowy przykład domu jednorodzinnego.

 

Typowy dom jednorodzinny z rodzina 4 osobową, rocznie zużywa 5000kWh energii elektrycznej.

Roczne koszty energii i przesyłu to 5000kWh * 0,6 PLN wydajemy więc 3000 PLN rocznie + opłaty abonamentowe.

 1. Autokonsumpcja na poziomie 30% redukuje nam wydatki do poziomu 2100PLN rocznie, co powoduje, że nie musimy kupić aż 1500kWh rocznie.

 1. opust na poziomie 1 / 0,8 - pozostała po autokonsumpcji energia 3500kWh musi być odebrana w systemie opustów, a więc żeby tą wartość osiągnąć i odebrać musimy wyprodukować o 20% więcej – produkcja musi wynieść 4200kWh

 

Łącznie system fotowoltaiczny powinien wyprodukować (autokonsumpcja + opust) 5700kWh – co stanowi 114% wartości rocznego zużycia energii domu.

Uwzględniając straty na przewodach, przetwornikach i urządzeniach projekt powinien zakładać osiągnięcie uzysku w granicach 115-120% rocznego zużycia energii przez obiekt.

Instalacje takie można wykonać już od 27500 PLN co daje okres zwrotu ok. 9 lat

Trwałość systemu fotowoltaicznego to ok. 25 – 35 lat

Szacowany czas przychodów (po spłaceniu urządzeń) to 16 – 26 lat, co przy rocznych wydatkach rzędu 3000PLN/rok daje nam zysk w granicach 40 – 65 tys. PLN w całym okresie eksploatacji elektrowni fotowoltaicznej.

Powyższe założenia uwzględniają:

 • spadek uzysków spowodowany starzeniem się instalacji;

 • stałą cenę za energię elektryczną.

 

Okres zwrotu będzie się skracał wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej. Przy wzrostach cen energii elektrycznej rzędu 4% rocznie okres zwrotu instalacji PV spada poniżej 8lat.

Projekt i prawidłowy dobór instalacji tylko z 4OZE

Zapraszamy

 

LAMPY SOLARNE PHOTINUS

Posiadamy w swojej ofercie absolutnie rewelacyjne autonomiczne lampy solarne austriackiej firmy Photinus. Nieporównywalne pod względem designu, jak też rozwiązań technicznych. Wieloletnie doświadczenie producenta zaowocowało stworzeniem produktu, który jest pozbawiony wad poprzedników. Lampy cechuje wysoka jakość oraz ponadstandardowa żywotność.

Ich zastosowanie to przestrzenie publiczne, zwłaszcza tam, gdzie brakuje infrastruktury elektrycznej.

Rekomendowane miejsca instalacji:

 • ścieżki,
 • przejścia dla pieszych,
 • chodniki
 • drogi rowerowe,
 • ścieżki spacerowe,
 • place zabaw,
 • drogi osiedlowe
 • parki,
 • przystanki autobusowe
 • cmentarze
 • tereny rekreacyjne
 • campingi
 • parkingi
 • ogrody
 • przestrzenie komercyjne
 • tereny zewnętrzne kompleksów handlowych,
 • place magazynowe
 • gospodarstwa rolne

photinus-strassenlaterne

 

Zapraszamy do kontaktu

4OZE

 

Solar Edge system z optymalizacją uzysków

Jako jedna z nielicznych firm fotowoltaicznych w Gdańsku projektujemy i instalujemy elektrownie słoneczne w oparciu o najnowocześniejszą technologie firmy SolarEdge. Takie systemy fotowoltaiczne są nazywane jako inteligentne, gdyż ciągle śledzą uzyski energii z poszczególnych paneli i dostosowują punkt pracy do każdego z nich indywidualnie. Systemy te cechują się największymi uzyskami energii i dużymi możliwościami adaptacji do tzw. trudnych dachów, gdzie zacienienie, elementy konstrukcyjne lub złożona konstrukcja, czynią standardowe rozwiązania nieopłacalnymi.

System SolarEdge można również zainstalować do już działających instalacji fotowoltaicznych podnosząc ich efektywność energetyczną i czyniąc je bardziej opłacalnymi.

Warto zauważyć, że optymalna i ciągle nadzorowana praca systemu przekłada się na jego żywotność - szczególnie dotyczy to paneli PV.

Masz pytanie 4OZE Straszyn jest do Twojej dyspozycji.

 

solar edge moduły inteligentne nowość w fotowoltaice straszyn instalacje

se_homeowners_brochure_www-page-002 se_homeowners_brochure_www-page-003 se_homeowners_brochure_www-page-004se_systemowners_brochure_www-page-001 se_systemowners_brochure_www-page-002 se_systemowners_brochure_www-page-003 se_systemowners_brochure_www-page-004   

Jak to działa?

Panele fotowoltaiczne wykonane z monokryształu

Odnawialne Źródła Energii – dowiedz się więcej

Najobfitszym źródłem energii odnawialnej jest energia słoneczna. Do powierzchni Ziemi dociera 89 petawatów mocy, czyli około 6000 razy więcej niż wynosi zapotrzebowanie ludzkości (około 15 terawatów). Około 1% tej mocy zamienia się w moc wiatrów, co oznacza sumaryczna moc wiatrów sięga 900 terawatów (60 razy więcej niż zapotrzebowanie ludzkości). Część mocy wywołuje parowanie wody, która następnie spada na Ziemię w postaci opadów i tworzy rzeki. Moc rzek którą można wykorzystać do generowania energii jest szacowana na 7,2 terawata (około 50% światowego zapotrzebowania). Energia geotermalna ma inne źródło – jest generowana przez rozpad radioaktywnych izotopów we wnętrzu Ziemi. Jej moc szacowana jest na około 46 TW.

Drogi kliencie, masz wątpliwości, brakuje Ci wiedzy lub pieniędzy, czy też nie rozumiesz jak to wszystko działa, a chciałbyś wdrożyć podobne rozwiązania?